Podział majątku – podstawowe informacje

Rozwód to trudny i emocjonalnie wymagający proces, otwierający drogę do dalszych postępowań, w tym najczęściej do spraw o podział majątku dorobkowego, które trzeba uregulować. Warto wiedzieć, jakie kroki podjąć, aby ten proces przebiegał jak najmniej konfliktowo i jakie zasady obowiązują w kwestii podziału aktywów. W naszym artykule omówimy kluczowe zagadnienia związane z podziałem majątku w kontekście rozwodu oraz jakie kroki warto podjąć, aby proces ten był jak najbardziej sprawiedliwy i jak najmniej dotkliwy dla każdej ze stron.

 

 

Podział majątku – od czego zacząć? Podział majątku zawsze powinien zaczynać się od dokładnego zinwentaryzowania wszelkich posiadanych aktywów. Wspólna inwentaryzacja to kluczowy element, który pomoże uniknąć późniejszych sporów i nieporozumień. Warto utworzyć spis majątku, obejmujący nieruchomości, samochody, konta bankowe, inwestycje, przedsiębiorstwa czy inne aktywa. Niezbędne będą także dokumenty, jak numery Ksiąg Wieczystych, dane pojazdów, i inne.

Co należy a co nie należy do majątku wspólnego małżonków i stanowi majątek osobisty? Wielu małżonków zastanawia się, co dokładnie wchodzi w skład majątku wspólnego, a co stanowi majątek osobisty. Zazwyczaj aktywa nabyte w trakcie małżeństwa są uznawane za majątek wspólny, choć i tu występują pewne wyjątki oraz wyłączenia. Natomiast majątek osobisty obejmuje te aktywa, które były posiadane przed zawarciem małżeństwa lub zostały nabyte w trakcie małżeństwa w wyniku spadku lub darowizny skierowanej tylko do jednego z małżonków.

Czy podział majątku musi być równy? Wielu ludzi błędnie sądzi, że podział majątku w przypadku rozwodu, lub po ustaniu małżeństwa, musi być dokładnie równy. Równość nie zawsze oznacza podział na pół. Sąd lub małżonkowie mogą uwzględniać różnorodne kryteria, takie jak wkład finansowy w nabywanie majątku, potrzeby finansowe po rozstaniu, opieka nad dziećmi czy zdolność do zarabiania.

O czym orzeka sąd w sprawie o podział majątku? W przypadku braku porozumienia między małżonkami, sprawa o podział majątku może trafić do sądu. Sąd rozpatruje różne aspekty: przyczynianie się małżonków do budowania wspólnego majątku, role występujące w rodzinie, obecne i przyszłe potrzeby finansowe, opiekę nad dziećmi oraz zdolność do utrzymania się. W wyroku sądowym zostaje określony sposób podziału majątku.

Wartość prawna umów przedmałżeńskich i inne aspekty Umowy przedmałżeńskie mogą wpłynąć na proces podziału majątku. Jeśli para zawarła taką umowę, w której ustalono pewne zasady dotyczące podziału aktywów w przypadku rozwodu, sąd może wziąć to pod uwagę. Warto także zwrócić uwagę na inne istotne aspekty, takie jak ocena wartości aktywów, w tym nieruchomości czy przedsiębiorstw.

Konsultacja z prawnikiem w procesie podziału majątku Podział majątku to skomplikowany proces, który może wiązać się z wieloma trudnościami i emocjonalnymi wyzwaniami. Warto zwrócić się do doświadczonego adwokata specjalizującego się w prawie rodzinnym i majątkowym. Profesjonalny adwokat może pomóc w zrozumieniu zasad prawnych, negocjacjach z drugą stroną oraz reprezentacji przed sądem, jeśli taka konieczność się pojawi.

Podsumowując, podział majątku w kontekście rozwodu to istotny i często skomplikowany proces. Kluczem do sukcesu jest rzetelna inwentaryzacja, zrozumienie zasad prawnych oraz, w miarę możliwości, współpraca między małżonkami. Warto pamiętać, że profesjonalna pomoc prawna może znacząco ułatwić ten proces i zapewnić osiągnięcie najlepszego możliwego wyniku dla obu stron.

Jeśli mają Państwo dodatkowe pytania, zapraszamy do kontaktu z Kancelarią Adwokacką Jagody Tendery oraz do odwiedzenia jej siedziby w Krakowie przy ulicy Zbożowej 2C/14. Nasi prawnicy, adwokaci od podziału majątku postarają się jak najlepiej Państwu doradzić.

Dane kontaktowe

Informacja:

Kancelaria przyjmuje klientów wyłącznie na umówionych wcześniej telefonicznie spotkaniach.

Sledź nas